Boys swimming: 2020-21 PAC All-Conference selections

2020-21 PAC Boys Swimming
All-Conference teams
 
200 Medley Relay
First Team – Methacton (Christopher Groff, Dylan Phan, Tommy Gibbs, Jan Perez Bonilla) 1:38.21
Second Team - Upper Merion (Andrew Hoy, Justin Wang, Michael Lemishko, Cody Nguyen) 1:38.69
Honorable Mention – Phoenixville (George Pappas, Paul Florio, Jack Hussin, Ryan Harth) 1:41.73
 
200 Freestyle
First Team – Jack Hussin (Phoenixville) 1:43.20
Second Team – Jacob Replogle (Perkiomen Valley) 1:45.90
Honorable Mention – Nathan Van Natter (Owen J. Roberts) 1:45.63
 
200 Individual Medley
First Team – Sean Lyman (Upper Perkiomen) 1:57.29
Second Team – Jonah Kasznay (Owen J. Roberts) 1:57.51
Honorable Mention – Andrew Hoy (Upper Merion) 2:00.46
 
50 Freestyle
First Team - Brendan Baganski (Spring-Ford) 21.6
Second Team – Will Cano (Owen J. Roberts) 22.13
Honorable Mention - Cody Nguyen (Upper Merion) 22.4
 
Diving
First Team – Samuel Ricci (Spring-Ford) 224.25
Second Team – Ben Incollingo (Perkiomen Valley) 213.65
Honorable Mention – Leo Edmunds Doberenz (Phoenixville)
 
100 Butterfly
First Team – Dalton Fink (Owen J. Roberts) 51.39
Second Team – Tommy Gibbs (Methacton) 52.8
Honorable Mention – Michael Lemishko (Upper Merion) 52.97
                                                                                                       
200 Free Relay
First Team – Owen J. Roberts (Dalton Fink, Will Cano, Nathan Van Natter, Jonah Kasznay) 1:29.02
Second Team – Spring-Ford (Brendan Baganski, Andrew Cubbler, Jacob Dourte, Patrick Baganski) 1:33.31
Honorable Mention -   Phoenixville (George Pappas, Paul Florio, Ryan Harth, Jack Hussin) 1:34.17                               
100 Freestyle
First Team – Tommy Gibbs (Methacton) 47.95
Second Team - Brendan Baganski (Spring-Ford) 47.99
Honorable Mention -  Nathan Van Natter (Owen J. Roberts) 48.31
 
500 Freestyle
First Team – Jack Hussin (Phoenixville) 4:44.38
Second Team – Jacob Replogle (Perkiomen Valley) 4:45.84
Honorable Mention – Sean Lyman (Upper Perkiomen) 4:49.56
 
100 Backstroke
First Team - Dalton Fink (Owen J Roberts) 51.99
Second Team – Christopher Groff (Methacton) 52.74
Honorable Mention – Andrew Hoy (Upper Merion) 53.38
 
100 Breaststroke
First Team – Kai Hang (Upper Perkiomen) 1:00.3
Second Team – Jonah Kasznay (Owen J. Roberts) 1:00.97
Honorable Mention - Conner Stoudt (Boyertown) 1:01.35
 
400 Free Relay
First Team – Owen J. Roberts (Dalton Fink, Will Cano, Nathan Van Natter, Jonah Kasznay) 3:13.71
Second Team - Methacton (Jan Perez-Bonilla, Ryan Valle, Christopher Groff, Tommy Gibbs) 3:17.12
Third Team - Upper Merion (Cody Nguyen, Michael Lemishko, Jack Larkin, Andrew Hoy) 3:18.27