Boys track and field: 2021 PAC All-Conference selections

BOYS TRACK AND FIELD
2021 PAC ALL-CONFERENCE
100 Meters
First Team
Jaden Brown
 
Norristown
 
11
 
10.66
Second Team
Julian Saunders
 
Boyertown
 
12
 
10.94
Honorable Mention
Dominick Brzozowski
 
Perkiomen Valley
 
10
 
11.13
200 Meters
First Team
Jaden Brown
 
Norristown
 
11
 
21.91
Second Team
Dominick Brzozowski
 
Perkiomen Valley
 
10
 
22.09
Honorable Mention
Julian Saunders
 
Boyertown
 
12
 
22.18
400 Meters
First Team
Dominick Brzozowski
 
Perkiomen Valley
 
10
 
49.8
Second Team
Jacob Bardsley
 
Boyertown
 
12
 
52.23
Honorable Mention
Ryan Desmornes
 
Boyertown
 
11
 
52.97
800 Meters
First Team
Darius Smallwood
 
Pottstown
 
12
 
1:52.85
Second Team
Nathan Hayes
 
Owen J. Roberts
 
10
 
1:57.90
Honorable Mention
Quintin Smith
 
Spring-Ford
 
10
 
2:00.17
1600 Meters
First Team
Andrew McGonigle
 
 Owen J. Roberts
 
10
 
4:27.45
Second Team
Vaughn Lackman
 
Methacton
 
11
 
4:29.43
Honorable Mention
Cameron Kratz
 
Boyertown
 
11
 
4:30.16
3200 Meters
First Team
Andrew McGonigle
 
 Owen J. Roberts
 
10
 
9:41.70
Second Team
Cameron Kratz
 
Boyertown
 
11
 
9:41.80
Honorable Mention
John Zawislak
 
Spring-Ford
 
12
 
9:48.30
110 Hurdles
First Team
Brendon Arcara
 
 Owen J. Roberts
 
12
 
15.61
Second Team
Clint Keen
 
Spring-Ford
 
12
 
16.5
Honorable Mention
Edward Weick
 
Boyertown
 
11
 
17.08
300 Hurdles
First Team
Jacob Bardsley
 
Boyertown
 
12
 
40.66
Second Team
Clint Keen
 
Spring-Ford
 
12
 
40.68
Honorable Mention
Kedaar Vyas
 
Phoenixville
 
11
 
43.89
Long Jump
First Team
Zach Taylor
 
 Owen J. Roberts
 
12
 
21-10.5
Second Team
Jordan Layos
 
Methacton
 
12
 
20-11.5
Honorable Mention
Joshua Hellauer
 
Spring-Ford
 
12
 
20-10.25
Triple Jump
First Team
Joshua Hellauer
 
Spring-Ford
 
12
 
44-2
Second Team
Zach Taylor
 
 Owen J. Roberts
 
12
 
43-8
Honorable Mention
Kris Grinstead
 
Phoenixville
 
12
 
40-8
High Jump
First Team
Jahzeel Watson
 
Pottstown
 
12
 
6-5
Second Team
Joshua Hellauer
 
Spring-Ford
 
12
 
6-4
Honorable Mention
Aidan Rohrbough
 
 Owen J. Roberts
 
12
 
6-3
Pole Vault
First Team
Hunter Flack
 
Upper Perkiomen
 
12
 
15-6
Second Team
Alex Teufel
 
Spring-Ford
 
11
 
13-6
Honorable Mention
Adam Scherch
 
 Owen J. Roberts
 
12
 
13-0
Shot Put
First Team
Kyle Kennedy
 
Spring-Ford
 
12
 
56-2
Second Team
Jayden Miller
 
Boyertown
 
11
 
48-3.25
Honorable Mention
Ronde Washington
 
Perkiomen Valley
 
11
 
49-2.5
Discus
First Team
Kyle Kennedy
 
Spring-Ford
 
12
 
145-3
Second Team
Josh Derocher
 
Boyertown
 
12
 
123-8
Honorable Mention
Jayden Miller
 
Boyertown
 
11
 
111-5
Javelin
First Team
Thomas Flud
 
Upper Perkiomen
 
10
 
161-6
Second Team
Zachary Zollers
 
Spring-Ford
 
10
 
149-3
Honorable Mention
Jordan Daniels
 
Perkiomen Valley
 
12
 
148-10
400 Meter Relay
First Team
 
Norristown
 
 
 
42.78
Marco Olmedo
Elijah Hildreth
Jamie Miller
Jaden Brown
Second Team
 
Boyertown
 
 
 
43.26
AJ Galanti
Julian Saunders
Ryan Desmornes
Jacob Bardsley
Honorable Mention
 
Perkiomen Valley
 
 
 
43.98
Dominic Brzozowski
Zach Meehan
Mike Scaramuzzo
Ryan Klimek
1600 Meter Relay
First Team
 
Boyertown
 
 
 
3:28.92
Ryan Desmornes
AJ Galanti
Julian Saunders
Jacob Bardsley
Second Team
 
Norristown
 
 
 
3:29.31
Jaden Brown
Marco Olmedo
Jamie Miller
Elijah Hildreth
Honorable Mention
 
Spring-Ford
 
 
 
3:32.62
Alex Teufel
Jonathan Chapman
Nathan Capers
Justin Russell
3200 Meter Relay
First Team
 
Owen J Roberts
 
 
 
8:11.34
Josh DiMarino
Thomas Damiani
Matt Kwiatkowski
Nathan Hayes
Second Team
 
Methacton
 
 
 
8:27.26
Charlie D'Orazio
Chris Spletzer
Vaughn Lackman
Chris McGlynn
Honorable Mention
 
Spring-Ford
 
 
 
8:31.88
Ryan Trimble
Ryan Kovaleski
Riley Wright
Quintin Smith