Boys track: PAC-10 meet summaries (4/13)

Methacton 88, Boyertown 62
Methacton 110, Owen J. Roberts 40
Boyertown 105, Owen J. Roberts 44
100: Nick Shaffer, M, 10.9; Heller, B, 11.0
200: Heller, B, 22.4; Shaffer, M, 22.5
400: Nick Shaffer, M, 51.9; Max Miller, B, 52.8
800: Liam Conway, OJR, 2:00.0; Branford, B, 2:04.5
1600: Ethan Conway, OJR, 4:35.0; Bryton Henry, B, 4:39.5
3200: Bryton Henry, B, 9:48.5; VanTelmond, OJR, 9:51.0
100HH: Chris McGinley, M, 15.9; Vincent Polignano, OJR, 17.0
300IH: Chris McGinley, M, 43.8
4x100: Methacton 43.9; Boyertown 44.2
4x400: Methacton 3:28.0; Boyertown 3:34.0
4x800: Methacton 8:16.8; Boyertown 8:17.7
Shot put: Elijah Shalaway, B, 48-9; Pat Maloney, M, 41-2 ½
Discus: Elijah Shalaway, B, 133-1; Pat Maloney, M, 130-1
Javelin: Elijah Shalaway, B, 176-0; Alex Nicoletti 143-1
High jump: Dashon Deming, B, 6-1; Vincent Polignano, OJR, 5-10
Long jump: Kareem Eleskandarani, M, 19-6; Jeffrey Olson, B, 19-3
Triple jump: Jeff Olsen, B, 39-8 ½; Luke Warner, OJR, 37-3 ¾
Pole vault: Jake Conale, OJR, 11-0; Joe Masciantonio, M, 9-0
 
Spring-Ford 115, Phoenixville 35
Spring-Ford 118, Pottsgrove 32
Phoenixville 79.5, Pottsgrove 69.5
300 IH: Underwood, Pg, 41.29; Chapman, SF, 41.6
100: Crosbie, SF, 11.69; County, Px, 11.79
1600: Smith, SF, 4:29.59; Drager, Pg, 4:31.92
400: Underwood, Pg, 52.22; Crbone, SF, 52.99
110 HH: Chapman, SF, 16.49; Tran, Px, 16.84
800: Sharma, SF, 2:05.47; Smiley, Px, 2:09.28
200: Crosby, SF, 23.44; Calhaun, Pg, 24.29
3200: McGinnis, Px, 9:47.70; Conner, SF, 9:52.89
4x100: Spring-Ford 44.85; Phoenixville 46.23
4x400: Spring-Ford 3:36.97; Pottsgrove 3:40.06
4x800: Spring-Ford 8:27.92; Phoenixville 8:27.63
Discus: Rudderow, SF, 145-8; Adams, Pg, 87-1
Shot put: Rudderow, SF, 48-5; Adams, Pg, 39-6
Javelin: B. Aldinger, SF, 143-0; Stewart, Pg, 136-1
Long jump: Uba, SF, 20-0; County, Px, 19-5 ½
High jump: Wizeletter, SF, 5-8
Triple jump: County, Px, 39-10; Ziegler, Pg, 38-7
Pole vault: Darlington, SF, 11-0; Tweedle, Px, 9-6
 
Pottstown 81, Perkiomen Valley 69
100: Brandon Tinson, Pt, 11.49
200: Brandon Tinson, Pt, 23.23
400: Wilmot Osei-Bonsu, PV, 54.70
800: Matt Town, PV, 2:01.59
1600: Justin Beasley-Turner, Pt, 4:44.07
3200: Adam Styer, PV, 10:53.04
110HH: Bryant Perez, Pt, 15.68
300IH: Bryant Perez, Pt, 43.03
4x100: Pottstown, 45.24
4x400: Perkiomen Valley, 3:38.37
4x800: Pottstown, 8:58.94
Long jump: G. London, Pt, 19-1
Triple jump: Eugene Nelson, Pt, 41-9.5
High jump: Darnell Randall, PV, 6-0
Pole vault: Alex Caballero, Pt, 10-6