Boys track: PAC-10 summaries (4/6)

 
Perkiomen Valley 110, Pope John Paul II 4
Perkiomen Valley 110, Pottsgrove 31
Pottsgrove 73, Pope John Paul II 64
300 IH: D’Ambrosio, PV, 42.3; Page, Pg, 43.9
4x800: Pottsgrove 8:52; PJP 8:52
100: Randall, PV, 11.3; D’Ambrosio, PV, 11.4
1600: Adams, PV, 5:04.2; Neeson, Pg, 5:09.2
400: Underwood, Pg, 53.0; Osei-Bomsu, PV, 54.3
4x100: PV 46.7; PP 47.9
110 HH: D’Ambrosio, PJP, 16.5; Pigeon, PV, 16.5
800: Town, PV, 2:10.9; Dragger, Pg, 2:13.4
200: Randall, PV, 23.3; Nicholas, PJP, 23.9
3200: Styer, PV, 10:44.8; Neesen, Pg, 11:21.0
4x400: PV 3:44.9; Pottsgrove 3:45.4
Long jump: D’Ambrosio, PJP, 20-2; George, PV, 19-2.25
Triple jump: Robinson, PV, 39-9.5; Pace, Pg, 39-7.5
Pole vault: Verbecke, PV, 10-0
High jump: Randall, PV, 5-8
Discus: Stolzer, PV, 115-2; McCluskey, PJP, 97-7
Shot put: Adams, Pg, 39-2; O’Connor, PV, 38-3
Javelin: O’Connor, PV, 148-9; Duff, PJP, 142-7
 
Spring-Ford 79, Boyertown 74
Spring-Ford 116, Upper Perkiomen 34
Boyertown 124, Upper Perkiomen 25
100: Dan Heller, B, 11.55; Chris Carbone, SF, 11.81
200: Dan Heller, B, 22.8; Colin Crosbie, SF, 51.43
400: Colin Crosbie, SF, 51.43; Miller, B, 53.11
800: John Conner, SF, 2:03.6; Kenny Branford, B, 2:05.02
1600: Bryton Henry, B, 4:33.1; Smith, SF, 4:35.0
3200: John Conner, SF, 9:54.6; Henry, B, 9:57.2
100HH: Stephen Chapman, SF, 16.4; Titus Foglia, B, 18.04
300IH: Stephen Chapman, SF, 40.13; Hemingway, B, 45.81
4x100: Boyertown, 44.26; Spring-Ford 45.29
4x400: Spring-Ford, 3:29.4; Boyertown 3:33.2
4x800: Spring-Ford, 8:19.9; Boyertown 8:27.2
Long jump: Jeff Olsen, B, 21-1.25; Matthew Elderhurst, UP, 18-3.75
Triple jump: Jeff Olsen, B, 40-6; Matthew Elderhurst, UP, 36-4.75
High jump: Deming, B, 5-10; Matt Wechter, SF, 5-6
Pole vault: Josh Darlington, SF, 12-0; Evan Hanney, UP, 9-0
Shot put: Elijah Shalaway, B, 50-7; Tim Rudderow, SF, 49-0
Discus: Elijah Shalaway, B, 157-1; Tim Rudderow, SF, 147-5
Javelin: Elijah Shalaway, B, 168-4; Eli Soto, UP, 159-4
 
Pottstown 82, Owen J. Roberts 68
100: Brandon Tinson, P, 11.5
200: Brandon Tinson, P, 23.4
400: Paul Sabold, P, 54.6
800: Liam Conway, OJR, 2:00.6
1600: Justin Beasley-Turner, P, 4:39.5
3200: Conor Murray, OJR, 11:19
110HH: Bryant Perez, P, 16.2
300IH: Bryant Perez, P, 41.6
4x100: Pottstown, 45.0
4x400: Owen J. Roberts, 3:41.2
4x800: Owen J. Roberts (Conor Murray, Will Hillegas, Owen VanHelmond, Liam Conway) 9:30
Long jump: Jacob Howard, P, 19-8.5
Triple jump: Jacob Howard, P, 40-4
High jump: Brandon Tinson, P, 5-10
Pole vault: Austin Seaman, OJR, 10-6
Shot put: Jack Heft, OJR, 39-2.5
Discus: Aiden Heyward, OJR, 104-5
Javelin: Arnaldo Montagano, OJR, 126-9
 
Methacton 107, Phoenixville 43
300IH: Tran, P, 43.40
100: Bilcic, M, 11.51
1,600: Boyck, M, 4:55.54
400: Eleskandarani, M, 53.91
110HH: McGinley, M, 15.97
800: DeFilippis, M, 2:11.33
200: Shaffer, M, 23.11
3200: Jeggin, M, 10:39.38
4x100: Methacton 45.81
4x400: Methacton 3:37.01
4x800: Methacton 8:36.54
Discus: Koehler, M, 124-6.5
Shot put: Sorg, M, 38-1.25
Javelin: Micoletti, M, 150-1
Long jump: J. County, P, 20-1.25
High jump: Keenan, M, 5-2
Triple jump: J. County, P, 40-9
Pole vault: Teurnessin, P, 9-6