Girls swimming: 2019-20 PAC All-Conference teams

2019-20 PAC All-Conference
Girls Swimming Teams
 
200 Medley Relay
First Team - Phoenixville (Erini Pappas, Sarah McCarthy, Penelope Pappas, Sarah Ritter)
Second Team – Owen J. Roberts (Lauren Zelinske, Meredith Mutter, Abbey Malmstrom, Mikayla Niness)
Honorable Mention - Upper Merion (Kaitlyn Miller, Lindsay Yuen, Emily Burke, Kayleigh Roseland)
200 Freestyle
First Team - Mikayla Niness (Owen J. Roberts)
Second Team - Emma Thomas (Spring-Ford)
Honorable Mention - Eliana Crew (Owen J. Roberts)
200 Individual Medley
First Team - Erini Pappas (Phoenixville)
Second Team - Gabrielle McKee (Boyertown)
Honorable Mention - Hannah Shaner (Boyertown)
50 Freestyle
First Team - Ashley Gutshall (Spring-Ford)
Second Team - Natalie Spencer (Owen J. Roberts)
Honorable Mention - Lauren Zelinske (Owen J. Roberts)
100 Butterfly
First Team - Erini Pappas (Phoenixville)
Second Team - Alex Ferrance (Methacton)
Honorable Mention - Eliana Crew (Owen J. Roberts)
200 Free Relay
First Team - Spring-Ford (Ashley Gutshall, Maris Sadowski, Emma Thomas, Anna Curran)
Second Team - Boyertown (Angela Nelson, Hannah Shaner, Katherine Kummerer, Gabrielle McKee)
Honorable Mention - Phoenixville (Sarah Ritter, Penelope Pappas, Katie Baker, Erini Pappas)
100 Freestyle
First Team - Mikayla Niness (Owen J. Roberts)
Second Team - Ashley Gutshall (Spring-Ford)
Honorable Mention - Katherine Kummerer (Boyertown)
500 Freestyle
First Team - Emma Thomas (Spring-Ford)
Second Team - Lauren Zelinske (Owen J. Roberts)
Honorable Mention - Meredith Mutter (Owen J. Roberts)
100 Backstroke
First Team - Ashley Derrick (Perkiomen Valley)
Second Team - Maris Sadowski (Spring-Ford)
Honorable Mention - Penelope Pappas (Phoenixville)
100 Breaststroke
First Team - Lindsay Yuen (Upper Merion)
Second Team - Meredith Mutter (Owen J. Roberts)
Honorable Mention - Sarah McCarthy (Phoenixville)
400 Free Relay
First Team - Spring-Ford (Maris Sadowski, Emma Thomas, Anna Curran, Ashley Gutshall)
Second Team - Boyertown (Katherine Kummerer, Angela Nelson, Hannah Shaner, Gabrielle McKee)
Honorable Mention - Owen J. Roberts (Natalie Spencer, Kendall Obara, Izzy Moes, Eliana Crew)
Diving
First Team - Gabrielle Filzen (Perkiomen Valley)
Second Team - Ciara MacMullen (Owen J Robers)
Honorable Mention - Grace Myers (Upper Merion)