Girls swimming: Meet summaries from Tuesday, Jan. 8

GIRLS SWIMMING
Methacton 94, Perkiomen Valley 71
200 medley relay – Methacton (Sarah Lebold, Nicole Young, Corinne Blodgett, Kirsten Groff), Methacton, PV 1:54.21
200 free – Kirsten Groff (M), Becca Sykes (M), Megan Gray (PV) 2:00.47
200 IM – Nicole Young (M), Brooke Dobbs (M), Maggie Bryner (PV) 2:15.94
50 free – Jen Rees (M), Samantha Schroeder (PV), Kristen Wang (M) 26.34
100 fly – Corinne Blodgett (M), Allie Bonsall (PV), Emily angst (PV) 1:02.27
100 free – Kirsten Groff (M), Megan Gray (PV), Jen Rees (M) 54.84
500 free – Becca Sykes (M), Samantha Schroeder (PV), Brooke Dobbs (M) 5:34.02
200 free relay – Methacton (Wang, Lebold, Rees, Groff), Methacton, PV 1:44.46
100 back – Sarah Furtek (M), Maggie Bryner (PV), tie: Sarah Lebold (M), Corinne Blodgett (M) 1:03.70
*100 breast – Mariana Bernal (PV), Maureen Ansel (PV), Elizabeth Ansel (PV) 1:13.94
*400 free relay – Perk Valley (Gray, Bonsall, Bryner, Schroeder) 3:58.51
Boyertown 87, Spring-Ford 83
200 medley relay – Spring-Ford (Zajac,  Darlington, Lui, Cieri) 2:01.22
200 free – Lauran Simpson (B) 2:04.65
200 IM – Taylor Cisik (B) 2:20.22
50 free – Meghan Lui (SF) 26.98
100 fly – Megan Lui (SF) 1:06.73
100 free – Taylor Cisik (B) 56.94
500 free – Laura Simpson (B) 5:32.61
200 free relay – Boyertown (Slowik, Simpson, Fanok, Cisik) 1:48.10
100 back – Jess Zajac (SF) 1:05.05
100 breast – Kelley Darlington (SF) 1:14.28
400 free relay – Boyertown (Cisik, Reiss, Fanok, Simpson) 3:55.39
Owen J. Roberts 111, Upper Perkiomen 67
200 medley relay – OJR (Kate McConaghy, Emma Christman, Taylor Davis, Devon Niness), UP, OJR 1:59.03
200 free – Rachel Malampy (OJR), Anna Fedoris (OJR), Kirsten Siwy (UP) 2:01.25
200 IM – Gabby Yuhas (OJR), McConaghy (OJR), Kristin Kilroy (UP) 2:25.17
50 free – Davis (OJR), Haley Siana (OJR), Danielle Marino (UP) 26.65
Diving (1 meter) – Emily Brunton (OJR), Jackie Cooper (OJR), Annie Reisenwitz (OJR) 128.15
100 fly – Haley Kuchta (OJR), Jackie Hammill (UP), Christman (OJR) 1:08.58
100 free – Niness (OJR), Siwy (UP), Christina Williams (UP) 58.95
500 free – Taylor Baker (OJR), Sami Terrell (OJR), Maddie Sager (OJR) 5:45.90
200 free relay – OJR (Malampy, Megan O’Connor, Allison Drohosky, Kuchta), UP, OJR 1:48.31
100 back – Niness (OJR), Williams (UP), Emily Vey (OJR) 1:06.05
*100 breast – Kilroy (UP), Marielle Kuhns (UP), Sara Good (UP) 1:15.64
*400 free relay – Upper Perk (Hammill, Becca Rose, Williams, Siwy) 4:09.47
Phoenixville 76, Pottsgrove 16
Great Valley 78, Pottsgrove 14
Great Valley 50, Phoenixville 44
200 medley relay – Phoenixville (McElwee, D. Moore, Butler, S. Moore) 2:01.00
200 free – McManus (GV) 2:08.72
200 IM – D. Moore (Px) 2:22.31
50 free – Cortese (GV) 26.32
100 fly – S. Moore (Px) 1:05.80
100 free – McManus (GV) 1:00.21
500 free – Butler (Px) 6:02.91
200 free relay – Great Valley (Moyer, Cortese, McManus, Fermani) 1:48.40
100 back – McElwee (Px) 1:04.87
100 breast – D. Moore (Px) 1:12.04
400 free relay – Phoenixville (Butler, McElwee, D. Moore, S. Moore) 3:55.91