Girls swimming: PAC championship meet results (2/14)

2020 PAC GIRLS SWIMMING CHAMPIONSHIPS
Friday, Feb. 14 At Perkiomen Valley
 
200 medley relay  
1 Phoenixville (Erini Pappas, Sarah McCarthy, Penelope Pappas, Sarah Ritter) 1:50.08
2 OJR (Lauren Zelinske, Meredith Mutter, Abbey Malmstrom, Mikayla Niness) 1:51.57
3 Upper Merion (Kaitlyn Miller, Lindsay Yuen, Emily Burke, Kayleigh Roseland) 1:52.11
 
200 free
1 Mikayla Niness Owen J. Roberts 1:56.82
2 Emma Thomas Spring-Ford 1:59.05
3 Eliana Crew Owen J. Roberts 2:00.43
4 Katherine Kummerer Boyertown 2:00.84
5 Kasey Linton Spring-Ford 2:03.99
 
200 IM
1 Erini Pappas Phoenixville 2:07.48
2 Gabrielle McKee Boyertown 2:10.19
3 Hannah Shaner Boyertown 2:16.04
4 Abbey Malmstrom Owen J. Roberts 2:17.61
5 Kendall Obara Owen J. Roberts 2:18.02
 
50 free
1 Ashley Gutshall Spring-Ford 24.04
2 Natalie Spencer Owen J. Roberts 24.77
3 Lauren Zelinske Owen J. Roberts 25.28
4 Lindsay Yuen Upper Merion 25.39
5 Gabrielle McKee Boyertown 25.49
 
100 fly
1 Erini Pappas Phoenixville 56.77
2 Alex Ferrance Methacton 1:00.93
3 Eliana Crew Owen J. Roberts 1:00.96
4 Natalie Spencer Owen J. Roberts 1:01.08
5 Penelope Pappas Phoenixville 1:01.40
 
100 free
1 Mikayla Niness Owen J. Roberts 52.56
2 Ashley Guttshall Spring-Ford 54.59
3 Katherine Kummerer Boyertown 56.19
4 Maris Sadowski Spring-Ford 56.25
5 Abbey Malmstrom Owen J. Roberts 56.32
 
500 free
1 Emma Thomas Spring-Ford 5:19.00
2 Lauren Zelinske Owen J. Roberts 5:23.31
3 Meredith Mutter Owen J. Roberts 5:23.43
4 Erin Lamirande Perkiomen Valley 5:26.46
5 Kaily Zarkrevicz Owen J. Roberts 5:28.19
 
200 free relay
1 Spring-Ford (Gutshall, Sadowski, Thomas, Curran) 1:39.58
2 Boyertown (Angie Nelson, Hannah Shaner, Kummerer, McKee) 1:42.11
3 Phoenixville (Sarah Ritter, P. Pappas, Katie Baker, E. Pappas) 1:42.49
 
100 back
1 Ashley Derrick Perkiomen Valley 1:00.18
2 Maris Sadowski Spring-Ford 1:01.72
3 Penelope Pappas Phoenixville 1:01.83
4 Kaily Zakarevicz Owen J. Roberts 1:02.09
5 Amanda Teal Methacton 1:03.15
 
100 breast
1 Lindsay Yuen Upper Merion 1:06.37
2 Meredith Mutter Owen J. Roberts 1:06.51
3 Sarah McCarthy Phoenixville 1:08.37
4 Emily Burke Upper Merion 1:10.66
5 Molly Krock Pottsgrove 1:11.85
 
400 free relay
1 Spring-Ford (Sadowski, Emma Thomas, Anna Curran, Gutshall) 3:39.02
2 Boyertown (Kummerer, Angie Nelson, Hannah Shaner, McKee) 3:39.88
3 Owen J. Roberts (Natalie Spencer, Kendall Obara, Izzy Moes, Eliana Crew) 3:41.73