Girls swimming: PIAA Class 3A Championship Results (Day One)

Girls’ 200 Medley Relay
1. Mount Lebanon (Hannah Morelli, Maddie Dorish, Trinity Ward, Sophia Donati) 1:43.04
2. North Penn (Kaelan Daly, Julia Davis, Claudia Thamm, Caroline Dunigan) 1:44.27
3. Unionville (Molly Carson, Jill Anderson, Olivia Miller, Camryn Carter) 1:44.72
4. Downingtown East (Lindsay Blake, Heather MacCausland, Grace Bousum, Caroline Maki) 1:44.90
5. Emmaus (Katie Champagne, Lauren Sharp, Chelsea Gravereaux, Abby Heilenman) 1:45.25
6. Avon Grove (Kim Franciscus, Rabea Pfaff, Sydney Paglia, Izzy Paoletti) 1:45.39
7. Conestoga (Caroline Famous, Alex Marlow, Allison Yuan, Sophia Poeta) 1:45.52
8. Moon Area (Innocende Patterson, Leah Baker, Abigail Beatty, Jennifer DiVito) 1:45.68
11. Owen J. Roberts (Lauren Zelinske, Lilia Crew, Abbey Malmstrom, Mikayla Niness) 1:47.17
 
Girls’ 200 Freestyle
1. Abbie Amdor Upper Dublin 1:46.66
2. Anna Kalandadze Lower Merion 1:48.34
3. Carly Zlotnikoff Wissahickon 1:49.26
4. Elle Braun Upper Dublin 1:50.60
5. Allison Henry Archbishop Ryan 1:50.73
6. Izzy Paoletti Avon Grove 1:51.17
7. Shelby Kahn Wilson 1:51.26
8. Sarah Manthorp Downingtown West 1:52.06
 
Girls’ 200 IM
1. Zoe Skirboll Fox Chapel 1:58.75
2. Heather MacCausland Downingtown East 2:00.96
2. Victoria Buerger North Allegheny 2:00.96
4. Claudia Thamm North Penn 2:01.21
5. Laura Goettler Butler 2:02.24
6. Rabea Pfaff Avon Grove 2:03.04
7. Aly Breslin Upper Dublin 2:03.32
8. Abby Henderson Council Rock North 2:03.43
12. Erini Pappas Phoenixville 2:06.81
13. Gabrielle McKee Boyertown 2:06.83
 
Girls’ 50 Freestyle
1. Olivia Livingston Gateway 23.00
2. Caroline Dunigan North Penn 23.44
3. Rebecca Brown Governor Mifflin 23.53
4. Emma Steckiel Governor Mifflin 23.65
5. Noelle DiClemente Garnet Valley 23.73
6. Claire Walsh Penncrest 23.74
7. Mikayla Niness Owen J Roberts 23.75
8. Courtney Hubric Governor Mifflin 23.90
 
Girls 1m Diving
1. Paige Burrell North Penn 492.20
2. Meghan Wenzel North Penn 484.05
3. Kianna Yancey North Penn 458.85
4. Madalyn Freece North Penn 445.55
5. Lexi Lehman Parkland 437.70
6. Meredith Gould Hershey 416.75
7. Alexa Brinker Parkland 413.45
8. Alexandra Pastris Marple Newtown 407.95
 
Girls’ 100 Butterfly
1. Trinity Ward Mount Lebanon 54.19
2. Claudia Thamm North Penn 54.79
3. Casey Cullen Radnor 55.74
4. Catherine Weaverling Garnet Valley 56.08
5. Mac Sullivan Great Valley 56.15
6. Sydney Paglia Avon Grove 56.29
7. Erini Pappas Phoenixville 56.47
8. Gabby Stramara Manheim Twp. 57.36
 
Girls 200 Freestyle Relay
1. Governor Mifflin (Courtney Hubric, Rebecca Brown, Connar Melcher, Emma Steckiel) 1:32.97
2. North Penn (Caroline Dunigan, Parker Schulz, Nicole Chiappa, Kaelan Daly) 1:34.32
3. Downingtown East (Heather MacCausland, Grace Bousum, Grace Noble, Caroline Maki) 1:35.12
4. Council Rock North ( Julia Goroshko, Ellie Brandenbergh, Abby Henderson, Jacqueline Rounsavill) 1:35.22
5. Wilson (Sophia Appler, Rylee Wenzel, Carolyn Pitorak, Shelby Kahn) 1:35.47
6. Mount Lebanon (Maddie Dorish, Trinity Ward, Meredith Reese, Sophia Donati) 1:35.77
7. North Allegheny (Victoria Buerger, Olivia Kisow, Mary Flavin, Molly Smyers) 1:35.88
8. Avon Grove (Sydney Paglia, Sophia Paglia, Rabea Pfaff, Izzy Paoletti) 1:36.55
12 Owen J. Roberts (Mikayla Niness, Lilia Crew, Lauren Zelinske, Abbey Malmstrom) 1:36.92