PAC boys and girls cross country roundup - Wednesday, Sept. 18 - updated

BOYS CROSS COUNTRY
Perkiomen Valley 17, Methacton 40
1. Tyler Clifford PV 16:21, 2. Dylan Danowski PV 16:35, 3. Ethan Ribelin PV 16:40, 4. Jack Kapralick M 17:03, 5. Calvin Ribelin PV 17:12, 6. Kabiru Brown PV 17:13, 7. Bryan Landsburg M 17:16, 8. Vaughn Lachman M 17:17, 9. Charlie D’Orazio M 17:20, 10. Dan Hayman PV 17:27
 
Spring-Ford 27, Boyertown 32
1 Christian McComb B 17:10, 2 Eric Muthersbaugh B 17:14, 3 Quinn Smith SF 17:20, 4 Anthony Bamford SF 17:31, 5 Alex Fink SF 17:33, 6 Cameron Kratzh B 17:43, 7 Andrew Carlin SF 17:47, 8 Will Taylor SF 18:09, 9 Liam Baker SF 18:23, 10 Greg Chiaradonna SF 18:27
 
Owen J. Roberts 22, Norristown 33
1. Nathan Hayes OJR 17:42, 2. R. Moreno N 17:47, 3. Eric Shanahan OJR 17:48, 4. J.P. Duffy OJR 18:11, 5. R. Murale N 18:39, 6. Andrew Lagreca OJR 18:43, 7. R. Adeshokan N 18:53, 8. Jack Golden OJR 18:58, 9. Charley Kullen OJR 19:07, 10. Colin Hanna OJR 19:13
 
Upper Perkiomen 21, Pottsgrove 38
1. Donnie Miller UP 17:18, 2. Blandin Conklin UP 17:18, 3. Brandon Henriksen PG 17:55, 4. Simon Keen PG 18:13, 5. William Daub UP 18:14, 6. Hunter Adelsberger UP 18:30, 7. Ethan Trzaska UP 18:48, 8. Jacob Heffner UP 18:50, 9. Aidan McDonald PG 18:52, 10. Daniel Korman PG 18:57
 
Phoenixville 17, Pope John Paul II 46
1. Doug Villegas-Rivas PX 18:04, 2. Bryan Kerchner PX 18:05, 3. Gabe Puleo PX 18:28, 4. Jason DiMarco PJP 18:29, 5. Nick Gatelia PX 18:29, 6. Pash Agnibuttri PX 18:30, 7. Sean Lukowski PX 19:24, 8. Carson Kleppe PX 19:32, 9. Jack Flynn PJP 19:48, 10. Colin Murphy PX 19:52
 
GIRLS CROSS COUNTRY
Perkiomen Valley 15, Methacton 50
1. Summer Watts PV 19:12, 2. Delaney O’Sullivan PV 19:42, 3. Megan Furlong PV 2054, 4. Elyse Tancini PV 21:10, 5. Claudia Brach PV 21:10, 6. Lindsay Fry PV 21:32, 7. Avery Taylor PV 21:37, 8. Emma Miley PV 21:40, 9. Mia Sheldon M 22:39, 10. Bipasha Murtan M 22:40
 
Spring-Ford 26, Boyertown 33
1 Nora Albertson SF 21:34, 2 Morgan Janiuk B 21:52, 3 Rachanee Tith B 21:57, 4 Brooke Donoghue SF 22:02, 5 Sabrina Bergey B 22:47, 6 Devon Paytel SF 22:57, 7 Alyssa Mullhall SF 23:07, 8 Amanda Mullhall SF 23:17, 9 Julia Breisch SF 23:25, 10 Kayla Breisch SF 23:31
 
Owen J. Roberts 15, Norristown 50
Grace Kratz OJR 21:48, 2. Grace Fennell OJR 21:54, 3. Linette Fogwell OJR 22:18, 4. Kailyn Harrington OJR 22:58, 5. Abby Norton OJR 23:08, 6. Claire O’Hara OJR 24:42, 7. Emma Karaman OJR 24:56, 8. S. Sanchez N 24:57, 9. Kellin Mullen OJR 25:15, 10. Allison Hawk OJR 25:28
 
Pope John Paul II 27, Phoenixville 43
1. Kerri Mochnally PX 20:26, 2. Gianna Cagliola PJP 20:43, 3. Isabella Greco PJP 21:48, 4. Natalie Florig PJP 21:50, 5. Katy Todd PJP 21:51, 6. Kayla Croisen PJP 22:46, 7. Sarah Abruzzo PJP 23:05, 8. Josephine Benensky PJP 23:31, 9. Claudia Dolan PJP 23:33, 10. Sara Filipowski PX 23:52
 
Upper Perkiomen 26, Pottsgrove 33
1. Natalia Curley UP 21:56, 2. Calista Faust PG 22:21, 3. Noelle Barone PG 24:07, 4. Carolena Glackin UP 25:36, 5. Riley McLaughlin PG 26:17, 6. Josie Coddington UP 26:31, 7. Bailey Cahill UP 26:50, 8. Theresa Patterson UP 26:51, 0. Alexa Guerrero UP 27:35, 10. Dana Meyer UP 28:39