PAC boys track roundup (4/19)

Pottstown 81, Phoenixville 69
300 IH: Metzger (Pt) 43.56
4x800: Phoenixville 8:59.11
100: Baker (Pt) 11.63
1,600: Hin (Px) 5:21.0
400: O’Neal (Px) 52.49
4x100: Pottstown 45.54
100HH: Metzger (Pt) 16.98
800: Puleo (Px) NA
200: Strunk (Px) 24.22
3,200: Armstrong (Px) 11:16.0
4x400: Phoenixville, NA
High jump: Adams (Pt) 5-10
Long jump: Malik Brown (Pt) 20-11
Triple jump: Howard (Pt) 40-8
Pole vault: Tweedle (Px) 10-6
Shot put: McCalvin (Pt) 42-10
Discus: Draemuissen (Px) 107-10
Javelin: McCalvin (Pt) 132-0
 
Pope John Paul II 104, Upper Merion 42
300 IH: Lohr (PJP) 44.79
4x800: PJP 9:14.88
100 Dalton (UM) 11.65
1,600: S. McKeon (PJP) 4:50.05
400: Amaefuna (UM) 52.2
4x100: PJP 46.96
110HH: Lohr (PJP) 17.5
800: Amaefuna (UM) 2:09.73
200: Lohr (PJP) 23.4
3,200: S. McKeon (PJP) 10:49.41
4x400: PJP 3:42.34
High jump: Jainlett (UM) 5-4
Long jump: Kleinot (PJP) 19-10 ¼
Triple jump: Dileva (PJP) 37-2 ½
Pole vault: DeSanto (UM) 9-6
Shot put: Donlae (UM) 38-3
Discus: Galbraith (PJP) 101-5
Javelin: Galbraith (PJP) 131-9
 
Owen J. Roberts 80, Boyertown 70
100: Bergstresser, OJR, 11.65
200: Miller, B, 23.72
400: Payton Stanziani, B, 52.44
800: Josh Endy, B, 2:04
1600: Liam Conway, OJR, 4:26
3200: Dominic DeRafelo, B, 9:54
100 hurdles: Scott Honicker, OJR, 16.7
300 hurdles: Scott Honicker, OJR, 43.84
400 relay: Owen J. Roberts 44.98
1600 relay: Boyertown, no time available
3200 relay: Owen J. Roberts 8:18
Long jump: Evan Giannetti, B, 17-9.5
Triple jump: Andrew Vance, OJR, 36-9.25
High jump: Ethan Michaels, B, 5-6
Pole vault: Jake Canale, OJR, 10-6
Shot put: Aidan Heyward, OJR, 43-1
Discus: Aidan Heyward, OJR, 140-0
Javelin: Evan Giannetti, B, 174-2
 
Spring-Ford 86, Perkiomen Valley 64
100: Zak Musetti, SF, 11.4
200: Stone Scarcelle, SF, 23.4
400: Ryan Dao, PV, 52.2
800: Patrick Power, SF, 2:05.0
1600: Zach Smith, SF, 4:30.2
3200: Jacob McKenna, SF, 10:12.2
110 hurdles: Stephen Chapman, SF, 16.0
300 hurdles: Stephen Chapman, SF, 39.7
400 relay: Spring-Ford (Stephen Chapman, Zak Musetti, Selwyn Simpson, Stone Scarcelle) 44.7
1600 relay: Perkiomen Valley 3:33.2
3200 relay: Spring-Ford (McKenna, Pierce, Clark, Sharma) 8:47.0
Long jump: Isaiah Domine, PV, 20-2.5
Triple jump: Cole Peterlin, PV, 38-10.5
High jump: Cole Peterlin, PV, 5-6
Pole vault: Chad Smiley, SF, 12-0
Shot put: Casey Callahan, SF, 41-10
Discus: Jake Degenstein, PV, 119-11.5
Javelin: Jake Degenstein, PV, 143-4
 
Pottsgrove 105, Upper Perkiomen 44
100: Ashon Calhoun, P, 11.3
200: Ashon Calhoun, P, 23.5
400: Nate Yuchimiuk, P, 53.4
800: Simon Keen, P, 2:07.6
1600: Michael Neeson, P, 4:49
3200: Michael Neeson, P, 10:43
110H: Ahmed Mohamed, P, 19.9
300H: LaRee Hills, P, 47.2
400 relay: Pottsgrove (Uriel Villagomez, Michael Ziegler, Rayshawn Allen, Ashon Calhoun), 46.5
1600 relay: Pottsgrove (Nate Yuchimiuk, Simon Keen, Ryan Curnew, Jay Sisko), 3:51.7
3200 relay: Pottsgrove (Ryan Curnew, Andy Lin, Cole Goldcamp, Jay Sisko), 9:43
Long jump: Tyrese Redid, UP 19-7 ½
Triple jump: Michael Ziegler, P, 38-3 ½
High jump: Michael Ziegler, P, 6-0
Pole vault: Evan Hanney, UP, 9-0
Shot put: Justin Adams, P, 48-2 ½
Discus: Justin Adams, P, 111-0
Javelin: Anthony Boyle, UP, 130-5