PAC cross country roundup (9/22)

 BOYS CROSS COUNTRY
Perkiomen Valley 24, Owen J. Roberts 31
1 Tommy Bricker (PV) 17:33, 2. Jack Golden (OJR) 18:11, 3. Evan Romano (PV) 18:12, 4. Dylan Ribelin (PV) 18:19, 5. Nick Wood (OJR) 18:24, 6. Jason Clifford (PV) 18:36, 7. Cole Swierczek (OJR) 18:41, 8. Collin Hanna (OJR) 18:45, 9. Oscar Lorenzi (OJR) 18:47, 10. Tristan Watts (PV) 18:50
 
Methacton 15, Boyertown 50
1 Vaughn Lackman (M) 17:38, 2. Chris McGlynn (M) 17:39, 3. Bryan Landsberg (M) 17:39, 4. Tristan Landsberg (M) 18:02, 5. Evander Lackman (M) 18:04, 6. Matt Sandner (M) 18:08, 7. Jason Shumaker (M) 18:25, 8. Nathaniel Ansu (Bt) 18:57, 9. Matt Behan (M) 18:59, 10. Mike Schreiber (M) 19:01
 
Phoenixville 21, Upper Perkiomen 39
1 Bryan Kerchner (Px) 17:28, 2. Don Miller (UP) 17:36, 3. Yash Agnihotah (Px) 18:00, 4. Rowan Martnishon (Px) 18:40, 5. Mike Detato (Px) 18:44, 6. Nate Gale (Px) 18:46, 7. Jon Carnesi (UP) 18:56, 8. Hunter Adelsberger (UP) 19:00, 9. Declan Woodall (Px) 19:05, 10. William Daub (UP) 19:18
 
Spring-Ford 18, Norristown 48
1. Grant Gormin (SF) 19:03, 2. Brady Schlesinger (SF) 19:11, 3. Alberto Ceja (Nt) 19:17, 4. Will Gormin (SF) 20:00, 5. Kyle Purdy (SF) 20:09, 6. Nick Bennon (SF) 20:12, 7. T.J. Schultz (SF) 20:27, 8. Kenny Seleman (SF) 20:44, 9. Abi Khondelwal (SF) 21:05, 10. Evan Bodger (SF) 21:21.
 
Upper Merion 23.5, Pope John Paul II 34.5
1. First-place tie Jason DiMarco (PJP) and Andrew Ebersole (UMe) 19:08, 3. Oscar Luna (PJP) 19:09, 4. Zach Reid (UMe), 5. Charlie Helfand (UMe), 6. Jack Larkin (UMe) , 7. Dante Churchville (UMe)  9. Pat McCafferty (PJP), 10. Ryan Edde (PJP), 11. Will Woodall (PJP).
 
GIRLS CROSS COUNTRY
Perkiomen Valley 17, Owen J. Roberts 46
1 Summer Watts (PV) 19:18, 2. Allie Matasich (PV) 20:16, 3. Emerson Whetstone (PV) 20:27, 4. Maggie Lustig (OJR) 20:38, 5. Elyse Tancini (PV) 20:52, 6. Sydney Fitzpatrick (PV) 20:52, 7. Allie Hurd (PV) 21:12, 8. Megan Furlong (PV) 21:33, 9. Mikayla Chomo (PV) 22:10, 10. Charlotte Camp (OJR) 22:30
 
Methacton 21, Boyertown 38
1 Alyssa Albanese (Bt) 21:49, 2. Brianna Christmann (M) 22:13, 3. Bipasha Moktan (M) 22:17, 4. Carline Cherekos (M) 22:36, 5 Delaney Smith (M) 23:33, 6. Tamara Engler (Bt) 23:40, 7. Iris Gong (M) 23:53, 8. Mackenzie Clark (M) 24:00, 9. Gabriela Martin (Bt) 24:06, 10. Elizabeth Steiner (M) 24:48
 
Phoenixville 17, Upper Perkiomen 42
1 Anna Carruthers (Px) 26:06, 2. Gianan Feel (Px) 26:06, 3. Kenzie Padilla (Px) 26:046, 4. Maren Landis (UP) 26:07, 5. Alyssa Cunningham (Px) 26:21, 6. Liza Barbash (Px) 27:36, 7. Caitlin D’Meachem (Px) 27:54, 8. Nadia Frydkewicz (UP) 28:09, 9. Mossie Milkanich (UP) 28:16, 10. Lauren Donahue (UP) 28:42
 
Spring-Ford 15, Norristown 50
1. Cameron Madsen (SF) 22:59, 2. Isabelle Latsko (SF) 25:42, 3. Enka Clemens (SF) 25:45, 4. Sophia Williams (SF) 25:57, 5. Aubrey Nicholson (SF) 26:01, 6. Nora Butler (SF) 26:06, 7. Talia Jones (SF) 26:57, 8. Grace Salamone (SF) 28;34, 9. Nadia Sherrick (SF) 35:22, 10. Lauren Latey (SF) 40:44.
 
Pope John Paul II 19, Upper Merion 45
1. Gianna Cagliola (PJP) 20:11, 2. Katy Todd (PJP) 21:30, 3. Anna Fleischer (UMe) 23:30, 4. Colleen Schiele, (PJP) 24:02, 5. Jo Benensky (PJP) 24:14, 6. Morgan Lawson-Moll (UMe)  25:52, 7. Ava McNicholas (PJP) 26.02, 9. Megan C. (UMe) 26:03, 12. Kyra Bostic (UMe) 27:14, 15. Madison Minnani (UMe) 28:22