Wrestling: District One Class AAA North seedings

District One Class AAA North Tournament Seedings

At Council Rock North High School

Friday, Feb 25 (6 p.m.) and Saturday, Feb. 26 (9 a.m.)

PAC-10 schools: Methacton (M), Perkiomen Valley (PV), Phoenixville (Px), Pottsgrove (Pg), Upper Perkiomen (UP)

103: (1) Billy Rappo (CR South) 33-2; (2) Zach Fuentes (Norristown) 45-3; (3) Scott Parker (Pennridge) 29-1; (4) Phil Torresani (Hatboro-Horsham) 18-15; Other PAC-10 entries: Joe Savella (M) 25-12; Dante Steffenino (UP) 29-5; Eddie McCarthy (Px) 24-8

112: (1) Rob D’Annunzio (M) 32-3; (2) Anthony DiEmidio (Pennsbury) 26-1; (3) Kolton Veit (Souderton) 29-4; (4) Harry Wilson (Neshaminy) 21-12; Other PAC-10 entries: Dylan Steffenino (UP) 27-8

119: (1) Matt Harkins (Hatboro-Horsham) 33-2; (2) Josh DiSanto (Pennsbury) 38-0; (3) Kyle Fellman (UP) 21-14; (4) John Dutrow (CR North) 26-9; Other PAC-10 entries: Nico Demetrio (Pg) 16-14; Brett Duvernois (M) 15-20

125: (1) Wolfgang McStravick (UP) 30-6; (2) Justin Staudenmayer (Plymouth Whitemarsh) 30-3; (3) Sean Edmondson (Truman) 28-1; (4) Joe Staley (M) 28-10; Other PAC-10 entries: Riley Michaels (Pg) 11-19

130: (1) Scott Wolfinger (Quakertown) 25-5; (2) Anthony Prisco (Bensalem) 26-7); (3) Nick DiMuzio (Upper Dublin) 29-5; (4) Steve Evens (Truman) 31-3; Other PAC-10 entries: Nick Giangiulio (PV) 22-15; Brendan Bonner (Px) 19-12

135: (1) Matt Rappo (CR South) 36-7; (2) Mikey Springer (Norristown) 44-8; (3) Mike Mathis (CB South) 31-3; (4) Cody Kaplan (Lower Merion) 31-3; Other PAC-10 entries: Dan Rodenberger (UP) 26-9

140: (1) Matt Martoccio (CR South) 38-2; (2) Briar Malischewski (Quakertown) 28-7; (3) Lucas Wisniewski (PW) 30-3; (4) Jordan Valenteen (Px) 26-9; Other PAC-10 entries: Pat Carr (M) 31-6

145: (1) Brandon Parker (Norristown) 47-5; (2) Zach Robinson (Pg) 25-3; (3) Connor Moore (CR South) 24-7; (4) Seth Ehlo (CB West) 27-5; Other PAC-10 entries: Gavin Milligan (PV) 29-5; Matt Cermanski (Px) 17-13

152: (1) Brett Harner (Norristown) 46-6; (2) T.J. Demetrio (Pg) 24-4; (3) Brendan Hastings (Neshaminy) 25-10; (4) Dominic Rigous (CB South) 31-3; Other PAC-10 entries: Vaughn Gehman (PV)

160: (1) Nick Russell (Neshaminy) 30-6; (2) Rich Jasinski (Pennridge) 15-0; (3) Zeke Zimmer (Lower Merion) 29-2; (4) Danny Michaels (Pg) 24-6

171: (1) J.M. Staudenmayer (PW) 32-0; (2) Cody Ambrose (UP) 31-5; (3) Shane Gilmore (CR South) 31-10; (4) Steve Tilsner (CB East) 26-12

189: (1) John Bolich (Upper Moreland) 31-0; (2) Haddon Corbett (Harriton) 36-0; (3) Chris Jastrzebski (CB West( 30-2; (4) Larry Gordon (Norristown) 45-7; Other PAC-10 entries: Bobby Strickland (PV) 22-11; Dalton Fleming (UP) 27-8

215: (1) Joe Stolfi (Souderton) 35-1; (2) Brandan Clark (M) 35-1; (3) Bryan Osei (Abington) 27-3; (4) Rayn Hopkins (Upper Dublin) 27-7; Other PAC-10 entries: Luke DiElsi (PV) 21-10; Tyler Wysochanski (Pg) 25-7

285: (1) Gavin Queenan (Norristown) 44-5; (2) Kenny Cenci (Px) 33-2; (3) Tommy Trampe (CR South) 24-16; (4) Chris Nester (Pg) 19-6; Other PAC-10 entries: Tracy Green (M) 27-8